Karlštejn



Jedna z nejznámějších českých památek leží pouhých 13 km od naší restaurace. Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Hrad Karlštejn patří k našim nejvýznamnějším historickým památkám. I svým vzhledem se řadí mezi nejmalebnější památky středověku u nás. Historické interiéry dvou pater Císařského paláce, v Mariánské věži hradní Pokladnici a Klenotnici (např. Dvořenínská síň, Rytířský sál, Královská ložnice, Audienční síň, Sál předků, Hodovní síň, a mnoho dalších).
Koněpruské jeskyně


Jeskyně vznikly erozní činností vod, které prosakovaly vápencovým masívem a vytvořily systém tří jeskynních pater s převýšením více než 70 metrů. Předpokládá se, že hlavní etapa vývoje jeskynních prostor jako takových probíhala před 25 - 30 miliony lety.
Koněpruské jeskyně se nacházejí v CHKO Český kras. Objeveny byly v roce 1950 při těžbě vápence v Houbově lomu na jižním svahu Zlatého koně. Záhy začaly průzkumné práce, které ukázaly na nebývalý rozsah nově nalezených podzemních prostor. Třípatrový jeskynní systém čítá přes 2 km délky chodeb.
V jeskyni byla nalezena celá řada zvířecích kostí, ale také kosti pravěkého člověka. Ve svrchním patře jeskyní byly objeveny pozůstatky po penězokazecké dílně z 15. století. Dodnes jsou Koněpruské jeskyně nejdelším známým jeskynnín systémem na území Čech.
Od roku 1959 jsou jeskyně zpřístupněny veřejnosti a ročně je navštíví desetitisíce turistů.
Muzeum berounské keramiky


Nový multifunkční prostor nabízí stálé expozice věnované unikátní renesanční berounské keramice. Součástí muzea je funkční keramická dílna s hrnčířským kruhem a pecí, kde si můžete nezávazně vyzkoušet práci s keramickou hlínou během otevřených dílen, nebo se přihlásit do dlouhodobých kurzů či jednodenních workshopů vedených zkušenými hrnčíři. Tvůrčí vyžití zde najdou i děti.
Dílna je také místem zasvěceným uchování a rozvíjení tradice slavného berounského hrnčířství, kterou oživil pan Vladimír Izbický.
Muzeum s přilehlou zahradou nabízí kromě výtvarného umění (stálé expozice a výstav) každý měsíc kvalitní a cenově dostupný kulturní i vzdělávací program, který uspokojí všechny věkové kategorie.
Reinovský dům, v němž muzeum sídlí, byl vystavěn pravděpodobně začátkem 18. století a svou současnou klasicistní podobu získal při přestavbě po roce 1810.
Medvědárium

Symbol medvěda má město Beroun ve znaku i na svém praporu. V říjnu 2000 si navíc pořídilo také medvědy živé. Kuba, Vojta a Matěj se narodili 13. ledna 2000 v Českém Krumlově čtrnáctiletým rodičům Kateřině a Vokovi. Každý rok v lednu slaví huňáči své narozeniny.
Zanedlouho je proslavil večerníček Václava Chaloupka Méďové. Po natáčení našli domov na Městské hoře v Berouně, kde město nechalo postavit medvědárium. Huňáči tu mají krásný a rozlehlý výběh (téměř 25 arů) s bazénkem. Nachází se tu tři ložnice, přípravna krmiva.
V blízosti se nachází dětské hřiště i občerstvení.
http://www.mesto-beroun.cz/turista/tipy-na-volny-cas/medvedarium-38.html
Tipsport Laguna

Tipsport laguna návštěvníkům a obyvatelům Berounska i širšího okolí nabízí sportovně-zábavné vyžití v prostorách moderního aquaparku s širokou nabídkou služeb.
Své zde naleznou ti z vás, kteří přijíždějí z daleka třeba jen ze zvědavosti a pro pobavení spojené s pohybem, nadšené plavce, ale i neplavce, kteří rádi relaxují ve vodě, vířivce či parní lázni, na opalovací terase, nebo se rádi dobře nasytí v příjemném prostředí minutkové restaurace. Stejně tak poslouží aquapark i maminkám s malými dětmi při jejich seznamování s vodním živlem a prvními krůčky ve vodě bazénku pro malé děti. Ti větší, odvážnější a samostatnější si užijí své v ostrých zatáčkách vnitřního i venkovního tobogánu, na široké, bleskurychlé dvojskluzavce či dokonce v nitru jeskyně s vlnobitím.
Křivoklát


Křivoklát je jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých knížat a králů. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR a v roce 1989 byl zapsán na seznam národních kulturních památek ČR.
Hrad přestavěl a rozšířil Přemysl Otakar I. Stavební práce pokračovaly i za vlády jeho syna Václava I. V první polovině 13. století se stal jedním ze sídelních hradů českých králů a byl spravován purkrabím. Často zde pobýval Václav I. a Přemysl Otakar II. Ten dokončil přestavbu hradu a dal zbudovat hradní kapli. Po požáru Pražského hradu v roce 1316 se s dětmi na Křivoklát uchýlila královna Eliška Přemyslovna. Po roztržce Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou a dvouměsíčním uvěznění na Lokti zde v odloučení od matky prožil dětství (1319–1323) Karel IV.
Křivoklát nejprve sloužil jako lovecký hrad knížat a králů a po nástupu Habsburků na český trůn jako obávané státní vězení.
Na hradě se natáčel slavný film Noc na Karlštejně, pohádky Jak se budí princezny i Anděl Páně.
Točník a Žebrák


Zříceniny hradu na Zámecké hoře (osídlené již v době Halštatské) na horním konci skalnatého žebra, na jehož dolním zakončení stojí hrad Žebrák. Hrady se nacházejí nad obcí Točník, nedaleko města Žebrák. Vystavěním hradu Točníka v tak těsné blízkosti dolního hradu Žebrák vzniklo v Čechách nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí.
Volně a lehce přístupná všem je Medvědí stezka v předhradí. Obsahuje cedule o medvědech od obecného ke konkrétnímu, tedy od medvědů šelem k dnešním točnickým medvědům Agátě a Martinovi.
Nachází se zde i pomníček legendárnímu kozlu Markovi narozenému a žijícímu na hradě Točníku a v jeho okolí.
Prohlédnou si mužete také expozicei typologie hradní architektury v prostorách bývalé sakristie.
Žebrák je zřejmě nejstarší šlechtický hrad se dvěma okrouhlými věžemi. Po Václavské přestavbě se z něj stala jedna z nejnádhernějších rezidencí v zemi. Dnes je Žebrák starším spodním hradem největšího českého souhradí.
Solvayovy lomy


Unikátní skanzen tvoří několik objektů - bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná lomová dráha. Budovy se zbytky technologických zařízení se nalézají ve zrušeném vápencovém lomu Paraple, v překrásné krajině Českého krasu, nedaleko cesty ze Sv. Jana pod Skalou na Karlštejn.
Návštěvník může během otevírací doby skanzenu volně procházet po vyznačených stezkách a podle názorných informačních tabulí získat představu o způsobu těžby, dopravy a zpracování vápence.
Nedílnou součástí je i trvalá expozice Historie těžby a dopravy vápence v Českém krasu, umístěná v budově bývalých kanceláří a skladů. Kromě drobných exponátů jako lampy nebo sbíječky jsou v krytých prostorách umístěny i ukázky vozíků a příslušenství lanové dráhy a část vozů lomové úzkokolejné železnice.
Pravděpodobně největší zajímavostí skanzenu je rekonstruovaná polní lomová dráha s rozchodem 600 mm, představující názornou ukázku dopravy suroviny ve výklopných vozících tažených dieselovou lokomotivou.